Jak skutecznie budować listę subskrybentów ?

Strona główna   E-mail marketing   Jak skutecznie budować listę subskrybentów ?

Jak skutecznie budować listę subskrybentów ?

Lista subskrybentów to nieodłączna część e-mail marketingu, jak budować ją z głową tak aby nasze kampanie osiągały pożądane efekty ? Można oczywiście w wielu miejscach kupić listę gotowych adresów tylko czy potencjalni klienci znajdujący się na niej będą zainteresowani naszym produktem bądź usługą oraz czy spełnimy w ten sposób wszystkie wymogi prawne ? Oczywiście tego typu praktyki w większości przypadków się nie sprawdzają a najlepszym sposobem na pozyskanie wartościowych adresów jest zbieranie ich we własnym zakresie. Jak to robić skutecznie, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów ? O tym poniżej.

Strona Internetowa

Twoja witryna to pierwsze i najważniejsze miejsce do budowania listy mailingowej. Najlepszym sposobem jest dodanie formularza zapisu do newslettera, który powinien być dobrze widoczny dla osób zainteresowanych zapisem.

Dlaczego strona www to najbardziej odpowiednie miejsce do pozyskania potencjalnego subskrybenta ? Użytkownik odwiedzający trafił na nią z jakiegoś powodu – przekierowała go wyszukiwarka lub kampania reklamowa, być może wchodzi na nią bezpośrednio. W każdym bądź razie impulsem do odwiedzenia witryny było zainteresowanie jej treścią a właśnie takich ludzi potrzebujemy na swojej liście subskrypcyjnej.

 

Jak dodatkowo zachęcić potencjalnych klientów do zapisu ? Najlepszym sposobem jest zaoferowanie wartości dodanej, którą otrzymuje się zaraz po potwierdzeniu zapisu do newslettera. Ta wartość dodana może być w różnej formie – w zależności od branży, w której jest dana działalność. Dla firmy zajmującej się handlem najlepszym sposobem może być udzielenie rabatu, doradca finansowy może udostępnić treść premium w postaci jakiegoś artykułu lub raportu niedostępnego dla zwykłych użytkowników serwisu.

 

Dobrym sposobem na wyróżnienie formularza zapisu do newslettera jest włączenie wyskakującego pop-upa – taka wiadomość nie pozostanie niezauważona, gdyż dalsze przejście do witryny wymaga jego zamknięcie. Ważnym aspektem tego typu formularza jest wartość dodana, o której pisałem wcześniej – forma pop-upa jest dość nachalna i warto zaoferować subskrybentowi wyraźną korzyść płynącą z zapisu. W przypadku pop-upa należy pamiętać aby był oprogramowany tak, aby nie wyświetlał się użytkownikowi za każdym razem gdy wchodzi na witrynę, zbyt częste wyświetlanie komunikatu może prowadzić do irytacji a w konsekwencji do opuszczenia strony.

Facebook

Media społecznościowe na tą chwilę stanowią ogromną bazę danych użytkowników – potencjalnych klientów. Prowadząc własny fanpage na Facebooku warto wykorzystać to narzędzie do pozyskiwania nowych adresów.

 

Jak można poinformować swoich fanów o zapisie do newslettera ? Zwyczajnie można ich przekierować na podstronę swojej witryny, na której znajduje się zapis do newslettera lub skorzystać z aplikacji, które są dedykowane dla Facebook’a (często płatne).

Kontakt bezpośredni z klientem

Wiele razy przychodzi nam kontaktować się z klientem bezpośrednio za pomocą poczty e-mail lub poczty tradycyjnej. Okazuje się, że również tutaj można pozyskać bardzo wartościowych subskrybentów, co ważne najczęściej są to osoby, które zwyczajnie znamy a e-mail marketing pozwoli nam zbudować z tymi subskrybentami jeszcze lepszą relację.

 

Aby poinformować swoich znajomych/kontrahentów o zapisie do newslettera wymieniając codzienną korespondencję wystarczy ustawić automatyczną stopkę z podpisem, która jest dołączana do każdej wysyłanej wiadomości. Często w stopce pojawiają się linki do strony firmowej, fanpage’a na Facebook’u, dodatkowo można umieścić tam przykładowo informację „Uzyskaj rabat 15% – zapisz się do naszego newslettera”.

 

Prowadząc sklep internetowy warto zadbać aby informacja o zapisie pojawiła się w komunikatach wymienianych z klientem np. potwierdzenie zakupu w sklepie.

 

Jeżeli prowadzisz firmę, która koresponduje z klientami za pomocą poczty tradycyjnej warto zamieścić informację o newsletterze na papierze firmowym lub na innych formularzach, które wykorzystujesz.

Podsumowanie

Te trzy formy zbierania subskrybentów to oczywiście nie wszystko, starałem się przedstawić moim zdaniem najlepsze na tą chwilę metody pozyskiwania adresów do listy mailingowej. Każdy z wymienionych sposobów prowadzi do pozyskania świadomego subskrybenta co za tym zwiększa możliwość zainteresowania produktem, w żadnym wypadku nie zalecam kupowania gotowych baz, nawet jeżeli są one skierowane do klientów danej branży – można się w ten sposób narazić na problemy prawne. Warto pamiętać o wymogach formalnych – zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz możliwość przesyłania informacji handlowych to podstawy prawne do wysyłania newsletterów.

Share Button